Merkür Rötarı

Merkür yılda yaklaşık 3 kez geri giden, yani rötara geçen bir gezegendir. Hayatın içinde iletişimden sorumlu olduğu için verdiği etkiler daha belirgindir ve Merkür rötarı en çok bilinen gezegen etkilerinden birisi olarak oldukça popüler bir transittir.

Merkür’ün gezegen olarak geri gittiği falan yok tabi. Evrende hiçbir şey geri gitmez. Bu durumun esası, dünyadan bakıldığında Merkür’ün belli dönemlerde sanki geri gidiyormuş gibi durmasıdır. Fakat zamanla astroloji ile uğraşan kişiler fark etmişler ki Merkür’ün geri gittiği, yani astrolojik deyimi ile rötara geçtiği zamanlar hayatlarımızda bazı farklı etkiler oluşmakta. İşte yakın bir zamanda Merkür yine rötara başlayacak. 19 Mayıs da başlayacak Merkür Rötarı gerçekte etkisini yaklaşık 17 Mayıstan itibaren hissettirecek. Yaklaşık 3 gün öncesinden durağanlaşacak ve 19 Mayıs Salı günü geri hareketine başlayacak.

Peki, Merkür gerilemesi hayatlarımıza ne gibi yansımalar getirecek?

En genel hali ile Merkür rötarının anlamı, evrenin bize bekle demesidir! Yani, yılda 3 kez durun, ilerlemeyin, yaptıklarınızı kontrol edin, kendi içinize dönün, araştırın ama adım atmayın anlamına gelir. Yoksa Merkür rötarı felaket değildir elbette. Bu hayatta hiçbir şey sebepsiz değil. Her şeyin bir var oluş nedeni var. Bu kadar hızın, her şeye adeta koşarak ulaşmaya çalışmanın arasında evren size bir mola arası verme şansı sunuyor, hepsi bu.

Elbette bu süreçte dikkat edeceğimiz konular var. Öncelikle iletişimden sorumlu bu genç ve meraklı gezegenin verdiği titreşimler kısa devre yapıyor. Bu nedenle de daha dikkatli ele almak durumunda olduğumuz konular var ki bunların başında kuşkusuz iletişimle ilgili her türlü iş geliyor. Dolayısı ile 19 Mayıstan itibaren teknolojik aletlerde sorunlar yaşanabilir. Diğer yandan yazılı ve sözlü paylaşımlarınızda daha dikkatli olmakta fayda var. Merkür rötarlarında esasen her hangi bir yeni işe başlamayın denmesinin sebebi öncelikle dikkatin daha dağınık olmasından kaynaklanır. Bu nedenle de dikkat ve ayrıntı isteyen işleri mümkünse bekletmek doğru olacaktır. Bu işlerin kapsamı geniştir. Kontratlar ve anlaşmalar, imzalar, banka evrakları vs.

Merkür gerilemesinin batı astrolojisi açısından vereceği etkileri Uzman TV de anlattım. Konuyla ilgili http://www.uzmantv.com/19-mayis-2015-merkur-rotarinda-nelere-dikkat-etmeliyiz video ya bu linkten ulaşabilirsiniz.

Vedik astrolojiye göre Merkür rötarı Boğa burcunda gerçekleşecek. Boğa burcu öncelikle finans ve bankacılık ile bağlantılıdır. Ayrıca gayrimenkul ve ev alımlarıyla da ilgili olan bu burç,Merkür rötarını finansal açıdan önemli kılmakta. Ülkemiz haritasına göre kayıplar alanında gerçekleşecek Merkür rötarı, hastaneler, sağlık alanları, gizli düşmanlar, ülkenin finansal olarak iniş çıkış yaşamasına ve enflasyon gibi bütçe açığına neden olan konularda sorun verecek. Diğer yandan 7 Haziran seçimleri de Merkür rötarı sırasında oluşuyor ki, seçimlerle ilgili spekülatif haberler olacağı gibi, bir çok bölgede yeniden oy sayımı yaşanabilir.

Vedik astrolojiye göre diğer önemli bir hususta rötarın hangi takımyıldız ile bağlantılı olacağı yönünde Merkür rötarı sırasında gezegen Rohini takımyıldızında gerilemesini başlatıp, tamamlayacak. Rohini Ay ile yönetilir ve sanatsal ve yaratıcı konularla bağlantılı olduğu kadar, tarım alanları, çiftlikler, bahçeler, deniz işletmeleri, finans sektörü, restoran ve oteller, turizm işletmeleri ile yakından ilgilidir. Buna göre 19 Mayıs ile 11 Haziran arası tarımla ilgili konuların öne çıkacağını, suyla ilgili işletmelerin ve denizlik sektörüyle ilgili sorunların irdeleneceğini, finans sektörünü sıkıntılı bir dönem beklediğini söyleyebiliriz.

Diğer yandan, eğer tarımla ilgili çalışmalarınız, planlarınız veya hayata geçirmek istediğiniz projeleriniz varsa, rötar sürecinde bu konuları araştırmak, irdelemek, incelemek çok faydalıdır. Ama yeni başlangıçlar ve adım atmak için Merkür rötarının geçmesini bekleyin. Rötar sırasındaMerkür ve Mars kavuşum yapacaklar. Bu etki zihinsel olarak gergin olmamıza, ani öfke patlamalarına neden olabilir. Bu etkinin daha yoğun olacağı 25 Mayıs ile 5 Haziran arası daha dikkatli olmak doğru olacaktır. Ayrıca rötar boyunca Mars ve Merkür bir arada olacaklar. Bu durum kazalara ve aksiliklere eğilimi artırmakta. Bilhassa 27 Mayıs ve civarında deniz kazaları, denizcilik ve suyla ilgili sorunlar ile trafik kazalarına daha fazla dikkat etmek doğru olacak.Merkür gerilemesi boyunca Hint astrolojisine göre etkin olacak Rohini yıldızı, kreatif konuların temsilcisidir. Sanatsal işler ve konularda eskiden başlayan iş ve projeler açısından bir sorun yok ama tamamen rötar dönemine denk gelen sanatla ilgili başlangıçlardan uzak durmaya çalışın. Rötar dönemleri eskiden gelen ve çözümlenmeyen konuları fazlasıyla vurgular. Ülkemiz açısından bu vurgu ekonomi piyasaları açısından en yoğun risk taşıyan konu olacak.

Kısacası Merkür rötarı sırasında;

Finansal konular, tarım ve tarımcılık, kreatif ve sanatsal işler en fazla etki altında olacak konular. Vedik astrolojiye göre rötar, Kuzey Batı ile Güney doğu bölgelerini daha fazla etki altında tutabilir. Bu bölgelerde karışıklıklar çıkma ihtimali daha yüksek.  

Burçlara göre Merkür Rötarı Etkisi :

Hint Astrolojisine göre yükselen veya Ay burcunuza göre okuyunuz)

KOÇ veya Koç Yükselen: Maddi konularda dikkatli olmanız gereken bir süreç. Özellikle finansal konularda riskli adımlar atmayın. Rötar sözlü diyaloglarınıza özen gösterin. Yanlış anlaşılmalara açık olacaksınız. Satış ve pazarlamayla ilgili ilginç fikirler aniden aklınıza gelebilir. Duygusal konularda karşı cins tarafından yanlış anlaşılmalara açık olacaksınız. Ailevi konularla ilgili daha önceye dayanan, geçmişte başlayan durumlar tekrar aktive olabilir.

BOĞA veya Boğa Yükselen: Hint Astrolojiye göre rötar burcunuzda olacak. Kişisel bakım ve benzeri konularda müdahale yaptırmayın. Kişisel konular daha fazla yoğunlaşacağınız alanlar olacak.  Bu dönemde beklemede olun ve acele ile hareket etmeyin. Fiziksel olarak dikkatli olmanız gereken bir dönem. Kazalara, unutkanlıklara karşı tedbirli olmalısınız.

İKİZLER veya İkizler Yükselen: Finansal konularda dikkatli olmanız gereken bir dönem. Teknolojik yatırımlar ve alımlardan uzak durun. Her türlü anlaşma veya sözleşme açısından dikkatli olmalısınız. Internet üzerinden yaptığınız alışverişler açısından da tedbirli olmakta fayda var. Aklınızın karışık olacağı bir dönem geçireceksiniz ki özellikle eşya, para kayıpları açısından tedbirli olmak önemli olacak.

YENGEÇ veya Yengeç Yükselen: Hedeflerinizi yeniden revize etme zamanı. Aklınıza ilginç fikirler gelebileceği gibi yapmak istediklerinizle ilgili farklı bir bakış açısı söz konusu. Ancak yeni başlangıç yapmayın ve bu süreçte bekleyin. Arkadaş çevrenizle ilgili ani gelişmeler söz konusu. Fevri tepkiler vermemeye çalışın. Düşünerek hareket etmek bu süreçte sizin adınıza önemli.

ASLAN veya Aslan Yükselen: Kariyer konularına dikkat etmeniz gerekmekte. İşinizle ilgili gelişme kat etmek, yeni başlangıçlar yapmak, iş değiştirmek, yeni bir işe başlamak adına şartlar değişkenlik verebileceği için özenli ve tedbirli hareket edin. Eskiden başladığınız ama sonuçlanmamış bir görüşme yeniden gündeme gelebilir.

BAŞAK veya Başak Yükselen: Eğitim, yurtdışı bağlantıları, ithalat, ihracat açısından ani gelişmeler söz konusu. Ayrıca turizm ve otelcilik işleriniz varsa, hareketli olacaksınız. Önemli bağlantıları bu sürece almak doğru değil. Daha çok elinizdeki işleri geliştirme veya yeni bakış açısı ile inceleme daha uygun olacak. Seyahat ve gezilerde de dikkatli olun. Aksiliklere karşı tedbirli olmak doğru olacaktır.

TERAZİ veya Terazi Yükselen: Başkalarının kaynaklarından beklediğiniz parasal gelirler adına ilginç gelişmeler olabilir. Özellikle geçmişten gelen adım ve konular yeniden gündeminize düşebilir. Miras, nafaka, kira gelirleri, aileden veya eşinizden geleceğini düşündüğünüz paralar açısından şartlar değişiklik gösterebilir. Her türlü bankacılık işinizde, kredi başvurularında dikkatli olun. Ruhsal olarak zihniniz karışık olabilir. Kazalara ve unutkanlıklara çok dikkat edin.

AKREP veya Akrep Yükselen: Merkür Rötarı Hint Astrolojisine göre karşı burcunuzda gerçekleşiyor. Eşiniz veya partnerinizle ilgili konular gündeminizde olabilir. Evlilik veya evlilik adımıyla ilgili bu dönemde yeni başlangıçlar yapmamaya çalışın. Ortaklı işleriniz veya proje çalışmaları adına rötar dönemi ani gelişmeler yaşanabilir.

YAY veya Yay Yükselen: Sağlığınıza rötar döneminde dikkat edin. Bilhassa boğaz bölgesi hassasiyetleri, hormonlar açısından hassas olacaksınız. Strese daha dayanıksız olacağınız bir dönem. Mesleki açıdan ani gelişmeler yaşanabilir. İşinizde dikkatinizi toparlayarak konuları ele alın ve gerekirse iki kere kontrol ederek evrakları teslim edin.

OĞLAK veya Oğlak Yükselen: İlişki, aşk hayatınız, duygusal konularda etkin olacak Merkür rötarı, aşk konusunda ani gelişmeler verebilir. Yeni bir ilişkiye bu dönemde başlamak sizin adınıza çok uygun değil. Diğer yandan ilişkinizde geçmişten gelen sorunlar daha fazla vurgulanabilir. Ayrıca çocuklarla ilgili konulara da yönelmek gerekebilir.

KOVA veya Kova Yükselen: Ev ve gayrimenkul konularında gelişmeler yaşanabilir. Ani bir ev değişikliği olabileceği gibi, daha önceden planladığınız bir ev veya iş yeri için şartlar tekrar revize olabilir. Bunun yanında aile ve ebeveynlerinizle ilgili konularda tekrar gündeme gelebilir. Ev taşınmasını bu döneme denk getirmemeye çalışın.

BALIK veya Balık Yükselen: yakın çevreniz, arkadaşlar, kuzenler, kardeşlerle ilgili konular daha fazla öne çıkacak. Bu dönem girişim yapmak için uygun değil. Yeni girişimleri Merkür rötarı dönemine denk getirmeyin. Bu dönemde kardeşler, arkadaşlar veya komşularla ilgili var olan sorunlarınız aniden yeniden ortaya çıkabilir. İlişkilerinizde, iletişimde dikkatli olmanız gereken bir rötar süreci geçireceksiniz. Kısa yolculuklarda dikkatli olun.

Şebnem Ekşib

Astrolog ve Eğitimci