Yılın İlk Dolunayı Ne Getirecek?

Dolunay dönemleri Vedik Astroloji adına önemlidir. Purnima olarak aktardığımız bu dönemler, duygusal olarak gergin ama zihinsel olarak olayları daha net gördüğümüz zamanlardır.Vedik astroloji sisteminde Ay’ın en parlak ışığına ulaştığı Purnima zamanlarında zihinlerimizi aydınlattığına inanırız. Gölgeler silinir, her şey açığa çıkar ve biz gölgelerde tuttuklarımızla yüzleşirken, kendi gerçeklerimizi daha iyi görme imkânına sahip oluruz. 2015 yılının ilk dolunayıVedik astrolojiye göre İkizler burcutemalı oluşacak. Zihinsel olarak faal, duygusal olarak iniş çıkışlı olurken, Mars ve Jüpiterenerjilerinin baskın olduğuna şahitlik edeceğiz. Dolunay sürecinde Ay’ın hangi takımyıldızdan geçtiği önemlidir. Ay, Purnima sırasında Panarvaşu yıldızında bulunacak ve bu yıldız Jüpiter ile yönetilir. Jüpiter ise rötar etkisinde ilerlemekte. Bu enerji farkındalıklarımızla bizi buluştururken, meseleleri daha derinden anlama ve idrak etme eğilimi verecek. Paylaşımların arttığı, bireysel değil, toplumsal birliğe de yöneldiğimiz farkındalıklar verecek olan Dolunay, bilgi, haberler, dedikodu olarak yayınlan haberlerin gerçek yüzleri ile karşılaşmamıza neden olacak. Yeni haberler, flaş başlıklar gündeme düşebilir.

Panarvaşu yıldızı OK ile sembolize edilir. Bu yıldızın etkisinde ki olaylar hedefe ve sonuç almaya yöneliktir. Amaç ve görev etkileri öne çıkar. Maddi tarafları yüksek bir yıldızdır ve dünyevidir. Dolunay tamamlanma zamanları demiştim. Dolayısı ile hayatınızdaki hedefleri veya sizin için önemli konuları tamamlama, hedefe yönelme ve ne olursa olsun sonuç alma isteğiniz artacak. Yüzleşmeden kaçınmadan olayların üstüne gidebilirsiniz. Özellikle Aralığın ikinci yarısı başlayan görüşmeler, durumlar veya gelişmeler 5 Ocak ile 10 Ocak arası sonuç alacağınız kıvama gelebilir.

Dolunay sırasında Ay bu yıldızdan geçerken, ilk pada yani bölümde olacak. Panarvaşı 1. Padası,Mars enerjisi taşır. Hedefler, arkadaşlıklar, liderlik önemlidir. Bu nedenle başta İkizler burcu olmak üzere, İkizler ve Yay enerjileri yüksek kişiler, kontrolü kendi ellerinde tutmak isteyecek ve durumların üzerine gidecekler. Dolunay sırasında Mars’ın anaretik dediğimiz zayıf bir dereceden ilerliyor olması, kaş yapayım derken göz çıkartmanıza da olanak sağlar ki sonuç almak isterken fazla fevri ve düşüncesi olmamak, durumları çok yönlü değerlendirmek önemli olacak. Dolunay sırasında Mars çok yönlü ve parlak bir yıldız olan “Dhanişta” ile buluşuyor. Bu etki, Kova, Aslan, Koç ve Akrep burçlarını 5 ile 10 Ocak arası ele aldıkları veya tamamlamak, sonuçlandırmak istediklerini fazlasıyla tutku ile yapacaklarını ve durumları çok çabuk kişiselleştirebileceklerini gösteriyor. Egoya ve aşırı gururla ile hareket etmeye dikkat etmek gerekmekte.

Dolunay Astroloji haritasına baktığımda, Yay yükselen olduğunu ve yükselen yöneticisi Jüpiter’in değişim ve dönüşümü gösteren bir alanda geri hareketli durduğunu görüyorum.  Bu etki eğitim, aile ve yuva, maddi alanlar, bilgi ve paylaşım konularında ani gelişmeler yaşanabileceğine işaret ediyor. Maddi alanlarda duran Venüs ve Merkür, piyasalar üzerinde gelişmelere açık olacağını gösteriyor. Ancak dövizde dalgalanmalar yaşanabilir. Komşularla ilgili sert gelişmeler olabilir. Öte yandan ülkemiz yükseleni ve Ay ile kavuşum yapan Dolunay haritası, toplumsal tepkilere açık etkileri haber verirken, dış ülkeler, komşu ülkeler açısından gergin etkiler yaşatabilir. Gizli kalmış bilgiler spekülatif şekilde basın ve sosyal medyada paylaşılabilir. Flaş Haber ve söylentilere açık bir hafta geçirebiliriz.

Burçlara göre Dolunay etkisine genel olarak bakacak olursak;

Koç burcu: Kardeşler, yakın akrabalar, yakın çevre, kısa yolculuklar, eğitim, yurtdışı görüşmeleri, baba ve aile büyükleri aktive oluyor. Cesur adımlara dönük olabilirsiniz. Temkini elden bırakmayın. Duygusal iniş çıkışlara dikkat edin, aşkta karar vermekte acele etmeyin.

Boğa Burcu: Maddi konular, parasal işler, bankacılık konuları, krediler, başkalarından beklediğiniz gelirler, komisyonlu işler, konuşma ve kendinizi ifade alanlarınızda sonuç almanız söz konusu olacak.

İkizler Burcu: Kişisel konular, cesur kararlar, olayların üzerine gitmeniz, haberler, dedikodular, ani gelişmeler ile sonuç almak, duygusal ilişkileriniz, beklediğiniz haberlerin gelmesi. Evlilik ve eşle ilgili konular öne çıkabilir.

Yengeç Burcu: Ruhsal gerginliklere, depresyona açık etkiler öne çıkıyor. Duygusal olarak gergin olmak. Korkularınız, endişeleriniz öne çıkabilir. Hassasiyetlerin artması. Eskiden gelen maddi konularla yüzleşme.

Aslan Burcu: Hedefler, arzular, yapmak istedikleriniz revize oluyor. Kişisel dengelerinizi bulmak, arayışta olduğunuz duyguların yerine oturması, hislerinizin yön değiştirmesi, arkadaşlar ve sosyal çevreyle ilgili gelişmeler, destekler almak. Aile büyükleri ile ilgili konular. Çocuklarla ilgili kararlar almak veya uygulamaya geçmek.

Başak Burcu: Kariyer, iş alanları, ev ve aile, anne, ebeveynler, evle ilgili değişimlerin gündeme gelmesi ve uygulama için adım atmak, kariyerle ilgili sonuç almak, bir durumun nihai karara geçmesi.

Terazi Burcu: Eğitim, hukuki konular, bir mahkemenin sonuçlanması, kendinizle ilgili kararlar alma veya uygulamaya geçme, kişisel gelişim konuları, araştırma yapmak, fark etmediğiniz bir durumu görme, yüzleşme. Kısa yolculuklar, yakın akrabalarla ilgili konular.

Akrep Burcu: Maddi konular, parasal alanlarda hayatınızı düzenleme, beklentilerinizi olgunlaştırma veya değiştirme, maddi alanlarda acele kararlar verebilme. Krediler, bankacılık işlerine yoğunlaşma, sonuç alma.

Yay Burcu: Evlilik, eş ile ilgili konuların sizin açınızdan olgunlaşması, yurtdışı konuları, ikili ilişkilerde kararlar almak ve uygulamak, bir durumun sizin gözünüzde olgunlaşması veya yön değiştirmesi, duygusal alanlarda ani gelişmeler. Ortaklı işler, iş teklifleri.

Oğlak Burcu: iş alanlarında hassasiyetler, karar vermekte zorlanma, kendinizi güvende hissetmeme veya özgüven sorunları. Mesleki alanlarda ani gelişmeler, koşulların değişmesi ile karar verme noktasına gelme. Sağlıkta hassasiyet.

Kova Burcu: Aşk çocuklar, hobiler, kişisel alanlarda ani gelişmeler, şartların birden değişerek sizi yeni deneyimlere itmesi. Güzel fırsatlar, teklifler, şans ve bolluk. Arkadaşlardan gelecek destekler, teklifler, sosyal alanlarda gelişme ve fırsatlar veya arkadaşlardan yardım alma.

Balık Burcu: aile, ebeveynler, anne, yuvanız ile ilgili konular gündeminize gelecek. Yeni bir ev değiştirme, alma, satma, dekorasyon ve tadilat yapmak veya mecbur kalmak. İşle ilgili terfi veya öne çıkma, bir proje veya ele aldığınız bir işte başarı kazanma.

Sevgilerimle.

Şebnem Ekşib

Astrolog ve Eğitimci