Reiki ,19.yy’da bir japon budisti  olan dr mikao usui tarafından ortaya çıkarılmış şifa vermeye dayalı bir tekniktir. Reiki herhangi bir din ya da inanç şekli olmayıp herkes tarafından uygulanabilinir. Tıbbı reddetmez,tedaviye destek amaçlıdır. Bir Reiki Master aracılığıyla herkes tarafından öğrenilebilenen, çok kolay ama çok güçlü bir tekniktir. Eğitim semineri kısa sürelidir. Seminere katılan kişi enerjiyi, enerjinin çalışma sistemini ve reiki ile ilgili teorik bilgiyi öğrenir, elverme inisinasyon (uyumlama) seansı sonrasında reiki enerjisine kanal olup reikiyi kullanmaya başlar. Reiki bir kez elde edilip ömür boyu kullanılır. Reiki 3 aşamalıdır, bunlar birbirini tamamlıyıcıdır. Hep birlikte tam bir şifa ve ruhsal gelişim sistemi oluştururlar. Dereceler reiki gücünü artırır.

Reiki eğitimleri…
Reiki 1-en önemli basamağıdır.1.aşamada kişinin 7 ana çakrası açılır.kişi 1. İnisinasyonu aldıktan sonra kendine ve başkalarına elleriyle dokunarak enerji aktarabilir.
Reiki 2-reiki 1′den 2-3 ay sonra alınır.reiki gücü 1′e nazaran kat kat artar.
Reiki 3 -masterlık seviyesine atılan adımdır.kişi bu seviyede öğretmenlik için adım atar.fakat reiki 3 alan kişi daha öğrenci yetiştiremez.
Reiki master-başkalarını inisiye etmek için bu aşamanın alınması gerekir.bu aşamayı tamamlayanlar artık reiki öğretmenidir. Öğretmen , öğrencinin bu seviyeyi alma durumuna geldiğine ikna olduktan sonra uyumlama yapar.

Eğitmen: Ali Murat Güldoğan